5 طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب (جدید سال 2023)

مهم نیست اندازه اتاق خواب شما کوچک باشد یا بزرگ، هر اتاق خوابی در هر حال به دو وسیله مهم نیاز دارد، یکی کمد دیواری و دیگری تخت خواب. ولی طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب کار آسانی نیست و نباید انتخاب آن را کار ساده‌ای گرفت. از آنجایی که کمد دیواری ثابت است و هر وقت دلمان بخواهد نمی‌توانیم دیزاین آن را تغییر بدهیم، بعد از ساخت و در حین طراحی، فضای مشخص شده برای کمد دیگر به هیچ وجهی قابل برگشت نیست.

از این رو باید اندازه‌گیری دقیقی در این زمینه بکنید به این دلیل که مثلاً پس از ساخت طرح کمد دیواری اتاق خواب اگر احساس کردید فضای اتاقتان به حد زیادی کوچک شده، دیگر این توانایی را ندارید تا این فضا را به اتاق خواب برگردانید. در این مقاله توضیحاتی مختصر درباره انواع طرح کمد دیواری خدمتتان ارائه خواهیم داد از این رو از شما دعوت می‌کنیم اگر به دنبال انواع طرح کمد دیواری اتاق خواب و کمد دیواری جدید اتاق خواب هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

5 مدل طرح کمد دیواری اتاق خواب

کمد دیواری با درب ریلی

اولین کار برای انتخاب طراحی داخل کمد دیواری عروس یا اتاق خواب انتخاب اندازه مناسب برای کمد دیواری است. برای کمد‌هایی که دارای دو درب لولایی هستند، باید اندازه حداقل 80 سانتی‌متر فضا در نظر بگیرید، برای کمد دیواری با درب ریلی به فضای بیشتری نیاز دارید و این فضا باید حداقل 1.8 متر باشد.

البته اگر اتاق خواب‌تان محیط کوچکی دارد، استفاده از طرح کمد دیواری با درب ریلی ایده مناسب‌تری است. درب‌های لولایی کوچک اغلب اوقات برای باز شدن به محیطی بیشتر از 30 سانتی‌متر نیاز دارند این در حالیست که درب ریلی به این شکل نیست. در نتیجه انتخاب اول اتاق خواب‌های کوچک باید استفاده از کمد‌هایی با درب ریلی باشد. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بهترین پنجره یو پی وی سی را بخوانید.

طرح کمد دیواری اتاق خواب

کمد دیواری ساده با ارتفاع مناسب

گام دوم در انتخاب طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب، انتخاب ارتفاع مناسب است. به طور معمول ارتفاع مناسبی که برای کمد‌ها در نظر گرفته می‌شود را بین 2 تا 2.4 متر انتخاب می‌کنند. هر ارتفاعی که کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد، ارگونومی یا کارایی کمد دیواری را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. به همین دلیل بهتر است از طرح‌های ساده کمد دیواری استفاده کنید تا هیچوقت دلتان را نزند.

اگر ارتفاع کمد بیش از حد زیاد و بلند گرفته شده باشد، بخش‌هایی از کمد دیواری فاقد استفاده می‌شود یا حداقل بصورت راحت و روزمره نمی‌شود از آن استفاده کرد، اگر ارتفاع بر عکس خیلی هم کم باشد، فضای نگهداری و محیط داخلی کمد تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد.

اگر به فضای زیادتری نیاز دارید، می‌توانید به این طرح از کمد دیواری منزل خود در بالای آن طبقه اضافی هم قرار دهید، البته برای کمد‌هایی که درب ریلی دارند و به صورت کشویی باز و بسته می‌شوند این کار توصیه نمی‌ ‌شود به این دلیل که ریل بالا ممکن است که تحمل وزن اضافی درب را نداشته باشد.

برای عمق کمد اگر پالتوی سنگین و کت و شلوار برای آویزان کردن دارید، خوب است حداقل 60 سانت عمق در نظر بگیرید، البته اگر با تا کردن لباس‌هایتان در کشو‌ها مشکلی ندارید، این عمق می‌تواند تا 45 سانتی‌متر هم کم شود.

طراحی داخل کمد دیواری عروس

کمد دیواری Mdf کشویی

برای طرح کمد دیواری اتاق خواب می‌توانید از مدل‌ام دی اف هم استفاده کنید. هر کمد دیواری از دو قسمت عمده تشکیل شده، بخش خارجی و بخش داخلی. برای بخش داخلی این توانایی را دارید تا از مواد پرکاربردی که در بازار به وفور تولید می‌شو مثل چوب پلاست، ‌ام دی اف و تخته چندلا که قیمت مناسبی هم دارند استفاده کنید.

برای قسمت درب هم در بیشتر مواقع از MDF استفاده می‌شود ولی درب‌هایی که از چوب طبیعی هم ساخته شدند مثل طرح‌های لوکسی مورد استفاده واقع می‌شوند. البته حتماً تلاش کنید برای طراحی داخل کمد از‌ام دی اف استفاده کنید، به این دلیل که نئوپان یا تخته چندلا پس از مدتی خم می‌شود و استحکام خیلی کمی دارد در صورتی که چوب‌های‌ام دی اف به این شکل نیستند. پیشنهاد می شود درباره مرکز فروش لوستر تهران بخوانید.

کمد دیواری Mdf کشویی

کمد دیواری با طرح لمینت

برای زیبایی طراحی داخل کمد دیواری عروس و … نوع روکش انتهایی کار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای روکش کمد می‌توانید از موادی نظیر پوسته طبیعی، لمینت، آکریلیک، UV، شیشه و آلومینیوم یا حتی برای مدرن کردنش از آینه استفاده کنید. از بین این مواد روکش‌های چوبی و لمینت هم از نظر دوام و هم از نظر هزینه شرایط بسیارمناسب‌تر و بهتری دارند.

لمینت ظاهری بسیار شبیه به چوب طبیعی دارد و دکوراسیون اتاقخواب عروس یا خانه شما را لوکس نشان می‌دهد، به خصوص اگر تخت خوابتان هم از روکش چوب یا چوب باشد. ولی اگر از نظر هزینه برایتان سنگین نیست و مشکلی در این خصوص ندارید، برای طراحی کمد دیواری حقیقتاً لوکس است و می‌توانید همچنین از روکش‌هایی مثل شیشه، آکریلیک و UV استفاده کنید.

کمد دیواری با طرح لمینت

کمد دیواری در سبک مدرن

طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب بسیار مهم هست و می‌بایستی به تمام نیاز‌های خود در این باره دقت کنید به این دلیل که تغییر و عوض کردن کمد دیواری خیلی ساده نیست. همچنین وقت و هزینه بسیار زیادی را می‌طلبد یکی از مواردی که در طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب باید به مد نظر قرار دهید، اضافه کردن آپشن‌های گوناگون برای انواع وسایل است، به شکلی که این توانایی را دارید تا فضایی برای کشوی جدا و دراور به وجود‌آورید.

اغلب کمد دیواری‌ها در سبک مدرن چنین ویژگی‌هایی را دارند تا کار را برای افرادی که فضای محدود دارند راحت کنند، همچنین بهتر است ارتفاع کمد را زیادتر از حد معمول در نظر بگیرید تا بالای کمد دیواری اتاق خواب را طبقه‌های وسیع بزنید و وسایلی مثل جعبه‌های کفش، چمدان‌ها و… را در آن بگذارید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره راویز کاری سقف را بخوانید.

کمد دیواری در سبک مدرن

نتیجه‌گیری

کمد دیواری یکی از مهمترین بخش‌های هر اتاق خوابی محسوب می‌شود. مخصوصاً برای افرادی که فضای کوچکی در اتاق خواب دارند، می‌تواند بسیار کاربردی و مناسب باشد. از این رو در انتخاب طرح کمد دیواری منزل خود باید نهایت دقت را بکنید، تا متناسب با نیازتان کمد طراحی و خریداری کنید.

اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و با انواع طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب آشنا شدید، از شما صمیمانه قدردانی می‌کنیم. امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله به شما داده شد، مفید بوده باشد. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بورس فروش درب چوبی در تهران را بخوانید.

برخی از سوالات متداول

چه مدل هایی برای طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب وجود دارد؟

کمد دیواری با درب ریلی - کمد دیواری ساده با ارتفاع مناسب - کمد دیواری Mdf کشویی - کمد دیواری با طرح لمینت - کمد دیواری در سبک مدرن.

طراحی داخل کمد دیواری عروس بهتر است چگونه باشد؟

برای زیبایی طراحی داخل کمد دیواری عروس و … نوع روکش انتهایی کار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای روکش کمد می‌توانید از موادی نظیر پوسته طبیعی، لمینت، آکریلیک، UV، شیشه و آلومینیوم یا حتی برای مدرن کردنش از آینه استفاده کنید. از بین این مواد روکش‌های چوبی و لمینت هم از نظر دوام و هم از نظر هزینه شرایط بسیارمناسب‌تر و بهتری دارند.

نظر

 • آواتار زهرا غفاری
  زهرا غفاری
  18 آوریل 2022 در 15:08

  سلام ممنون از مقاله خوبتون درباره طرح کمد دیواری اتاق خواب ، خیلی خوب بود.

  • آواتار farin
   farin
   18 آوریل 2022 در 17:16

   سلام ممنون از توجه شما

افزودن دیدگاه