راویز کاری سقف: +8 نکته رابیتس کاری سقف پذیرایی و …

راویز کاری که به عبارتی به آن رابیتس کاری نیز گفته می‌شود، در واقع از ورق‌های فولادی و گالوانیزه تشکیل می‌شوند و در انواع گچ‌بری‌های دیوار‌ها و سقف‌های کاذب به کار برده می‌شوند. در واقع اگر قصد این را داشته باشید تا طراحی داخل ساختمان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، بهتر است تا از راویز کاری سقف یا دیوار استفاده کنید. با نصب راویز کاری به سرعت می‌توانید نمای دلخواه خود را در ساختمان ایجاد کنید. البته بهتر است تا قبل از انجام این کار، با مراحل نصب آن به خوبی آشنا شوید و مزایای استفاده از آن را بدانید.

رابیتس کاری چیست؟

رابیتس کاری یا همان راویز، به شبکه‌های فولادی و گالوانیزه گفته می‌شود که از اتصال آن‌ها به یکدیگر شبکه‌ای تشکیل می‌شود که قابلیت نصب بر روی دیوار‌ها و سقف را دارد. امروزه استفاده از رابیتس کاری سقف و دیوار در طراحی داخلی ساختمان بسیار رواج پیدا کرده است. دلیل اصلی این موضوع می‌تواند این باشد که انواع طرح‌ها با سرعت بسیار زیادی بر روی آن قابلیت اجرا دارد و متریال و مصالح مورد نیاز آن بسیار راحت در بازار قابل تهیه است.

البته بهتر است بدانید که در طراحی داخلی ساختمان‌ها و برای تزئین دکوراسیون داخلی، از کناف نیز امکان استفاده وجود دارد اما به دلیل اینکه نیروی متخصص در نصب کناف نسبت به راویز کاری سقف و دیوار کمتر است، بهتر است تا از راویز‌های کاری استفاده شود. در ادامه به دلایل استفاده از رابیتس کاری دیوار پذیرایی، رابیتس کاری سقف پذیرایی و … می پردازیم.

رابیتس کاری سقف

دلایل استفاده از راویز کاری

• اجرای بهتر طرح‌ های هندسی مختلف

راویز‌های کاری به دلیل اینکه از شبکه‌های گالوانیزه و فولادی تشکیل می‌شوند، امکان اینکه در طرح‌های مختلف ساخته شوند را دارند و در واقع قابلیت انعطاف بالایی در این زمینه دارند. نیروی متخصص گچ‌کار به راحتی هرچه تمام‌تر، می‌تواند انواع طرح‌های هندسی را بر روی راویز کاری ایجاد کند. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره فروش آجر در تهران را بخوانید.

  بهترین رنگ سرامیک کف پذیرایی، آشپزخانه و ....

• عدم اشتعال در صورت آتش‌ سوزی ساختمان

این نوع ورق‌های گالوانیزه که به بصورت شبکه درآمده‌اند، قابلیت اشتعال ندارند و اگر ساختمان دچار آتش سوزی شود، معمولاً آسیبی به رابیتس سقف و دیوار‌ها وارد نمی‌شود.

• امکان ترک خوردگی گچ وجود ندارد

معمولاً در قسمت‌هایی که گچ‌کار نیاز دارد تا به طرح شما زاویه بیش از 45 درجه دهد، اگر از راویز کاری در سقف استفاده نشود، امکان اینکه پس از چند سال شاهد ترک در کنار ستون‌ها و دیوار‌ها باشید وجود دارید. گچ‌کار در واقع شبکه گالوانیزه را با استفاده از مصالح ساختمانی مانند گچ به خوبی پر می‌کند و این شبکه به آن استحکام بالایی می‌دهد. استفاده از راویز سقفی این امکان را به وجود می‌اورد که با هیچگونه ترک در دیوار و سقف تا سال‌ها مواجه نشوید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بهترین سرامیک کف پذیرایی را بخوانید.

دلایل استفاده از راویز کاری

• دچار زنگ زدگی نخواهد شد

ورق‌های گالوانیزه معمولاً به دلیل خاصیت ضد زنگ، قابلیت استفاده به عنوان راویز‌های کاری را دارد. این ورق‌ها آنقدر اهمیت بالایی دارند که در صنعت خودرؤسازی نیز استفاده می‌شوند. حتماً در زمان خرید ورق‌های گالوانیزه، توجه کنید که جنس آن‌ها کیفیت کافی برای استفاده به عنوان روایز کاری سقف یا دیوار را داشته باشد.

• هزینه بسیار پایین اجرا

در واقع با صرف هزینه بسیار پایین می‌توانید تا دکوراسیون داخلی ساختمان خود را به بهترین شکل ایجاد کنید و قیمت هر متر مربع ساختمان را به شدت افزایش دهید. رابیتس کاری به دلیل اینکه در سقف‌های کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیاز به مصالح کمتری به نسبت سقف‌های معمولی دارد و همچنین هزینه کمتری را نیز برای مصرف‌کننده به همراه دارد. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بهترین برند پنجره یو پی وی سی را بخوانید.

نحوه اجرای راویز کاری

نحوه اجرای راویز کاری سقف

• قرار دادن میلگرد آویز

دو حالت برای اینکه بتوانید راویز کاری را در ساختمان نصب کنید وجود دارد. راه حل اول این است که در زمان ایجاد سقف، میلگرد‌های آویز را داخل سقف به شکلی قرار می‌دهید تا بتوان راویز را بر روی آن اجرا کرد. همچنین اگر این کار را انجام ندادید، باز هم نگران نباشید، زیرا می‌توانید یا جوش دادن میلگرد‌ها به ستون‌های اصلی، محل مناسب نصب راویز کاری را تعیین کنید.

همواره توجه کنید تا این کار را به دست متخصص بدهید و بدانید که فاصله استاندارد میلگرد‌ها را از یکدیگر معمولاً 70 سانتی‌متر است. البته اگر قصد این را دارید تا از مصالح ( گچ ) زیادی برای راویزکاری سقف استفاده کنید، می‌توانید نهایتاً این فواصل را به 40 سانتی‌متر نیز کاهش دهید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره خرید لوله و اتصالات در تهران را بخوانید.

  خرید کناف در تهران: 4 آدرس + تلفن فروش کناف در تهران

• اجرای راویز کاری

پس از نصب کامل میلگرد‌های آویز، حالا نوبت به آن می‌رسد تا راویز کاری را بر روی این میلگرد‌ها قرار داده و شروع به جوش دادن کنید. همواره توجه کنید که جوش دادن به طور کامل و با حوصله صورت گیرد زیرا جای اشتباه در این کار وجود ندارد. معمولاً تعداد ستون‌هایی که در رابیتس کاری سقف وجود دارد را پل می‌نامند. همواره بهتر است تا از رابیتس‌های با تعداد پل 11 یا 13 استفاده کنید و این نوع را به رابیتس‌های با تعداد پل 9 ترجیح دهید، زیرا هرچه تعداد پل‌ها بیشتر باشد، امکان تغییر شکل گچ در طول استفاده وجود ندارد.

• نازک‌ کاری

معمولاً در مرحله آخر و پس از اطمینان از نصب صحیح راویز کاری سقف پذیرایی، اتاقها و … نوبت به نازک کاری خواهد رسید. در واقع گچ‌کاری ساختمان و رابیتس‌ها به نازک‌کاری معروف است. در این مرحله گچ‌کار باید با دقت کافی اقدام به پر کردن شبکه‌های گالوانیزه یا رابیتس کند.

از اینجای کار به بعد به هنر گچ‌کار بستگی دارد تا چه طرحی را برای سقف پذیرایی، آشپزخانه یا اتاق خواب ایجاد کند. معمولاً اگر مراحل نصب و اجرای رابیتس کاری به شکلی صحیح صورت گیرد، تا سالیان سال خیالتان از دکوراسیون منزل راحت خواهد بود. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بهترین کناف سقف را بخوانید.

نکات مهم در نصب رابیتس کاری

نکات مهم در نصب رابیتس کاری

• معمولاً بیشترین هزینه در نصب رابیتس کاری به مصالح استفاده شده در آن بر می‌گردد. همواره سعی کنید تا به میزان لازم از گچ استفاده کنید و کیفیت آن را کنترل کنید تا ناخالصی نداشته باشد، زیرا در غیر اینصورت پس از مدت زمان کوتاهی، گچ ترک خواهد خورد.

• در هنگام استفاده از میلگرد‌های آویز توجه کنید که جنس آن‌ها از فولاد نرمه باشد زیرا در غیر اینصورت، امکان جوشکاری استاندارد وجود نخواهد داشت.

• توجه کنید که اگر میلگرد‌های آویز فاصله زیادی با یکدیگر دارند، از رابیتس کاری استفاده شود که تعداد پل زیادی داشته باشند تا استحکام آن حفظ شود.

• توجه کنید که در هنگام حمل و نگهداری میلگرد‌ها و نبشی‌ها دقت لازم را داشته باشید و از تماس مستقیم رطوبت با آن‌ها جلوگیری کنید.

  بهترین مارک شیرآلات: خارجی و داخلی / ساختمانی و بهداشتی و ...

و در آخر…

راویز کاری معمولاً از شبکه‌ های گالوانیزه فولادی تشکیل شده است که انواع طرح‌های مختلف برای نمای داخلی ساختمان بر روی آن قابلیت اجرا دارد. راویز کاری سقف به دلیل خاصیت عدم زنگ زدگی، عدم اشتعال و سرعت بالای نصب، در اکثر ساختمان‌ها قابلیت اجرا دارد. همچنین در هنگام اجرای رابیتس کاری سقف، نصب میلگرد‌های آویز، اجرای راویز کاری و نازک کاری را حتماً به دست متخصص بسپارید تا به بهترین شکل ممکن صورت گیرد. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره سقف کاذب pvc در استان تهران را بخوانید.

برخی از سوالات متداول

رابیتس کاری چیست؟

رابیتس کاری یا همان راویز، به شبکه‌های فولادی و گالوانیزه گفته می‌شود که از اتصال آن‌ها به یکدیگر شبکه‌ای تشکیل می‌شود که قابلیت نصب بر روی دیوار‌ها و سقف را دارد. امروزه استفاده از رابیتس کاری سقف و دیوار در طراحی داخلی ساختمان بسیار رواج پیدا کرده است. دلیل اصلی این موضوع می‌تواند این باشد که انواع طرح‌ها با سرعت بسیار زیادی بر روی آن قابلیت اجرا دارد و متریال و مصالح مورد نیاز آن بسیار راحت در بازار قابل تهیه است.

دلایل استفاده از راویز کاری چیست؟

عدم اشتعال در صورت آتش‌ سوزی ساختمان - امکان ترک خوردگی گچ وجود ندارد - دچار زنگ زدگی نخواهد شد - هزینه بسیار پایین اجرا.

نظر

 • farin
  مهتاب
  24 فروردین 1401 در 15:18

  سلام ممنون از اینکه مزایای راویز کاری سقف رو گفتید. خیلی مطلب خوبی بود.

  • farin
   farin
   24 فروردین 1401 در 15:19

   سلام ممنون از توجه شما

افزودن دیدگاه