ویژگی های یک زمین خوب چیست؟ +۷ نکته مهم برای خرید

ویژگی های یک زمین خوب چیست؟ اولین قدم برای ساخت یک خانه‌ی خوب، انتخاب و خرید یک زمین خوب است. در این مقاله از کاروکاردان با مشخصات یک زمین خوب همراه ما باشید.

ویژگی‌ های یک زمین خوب برای ساخت و ساز تا حد زیادی به هدف شما بستگی دارد. قصدتان از خرید زمین  چیست؟ سرمایه گذاری یا ساخت خانه‌ی شخصی خودتان که قرار است در آن زندگی کنید؟

البته بسیاری از مشخصات یکسان هستند، اما وقتی بحث ساخت خانه‌ی شخصی باشد، سلایق شخصی هم مهم می‌شوند و باید زمینی انتخاب کنید که بتوانید خانه‌ای مطابق ذوق و سلیقه‌ی خودتان بسازید.

ویژگی های یک زمین خوب

در اینجا چند مورد از مهمترین معیارهای انتخاب زمین خوب را آورده‌ایم:

۱. ابعاد زمین

ابعاد زمین تا حد زیادی به هدف شما بستگی دارد. می‌خواهید آپارتمان بسازید یا خانه‌ی ویلایی؟ قرار است خودتان در این ساختمان زندگی کنید یا قصد سرمایه‌گذاری و فروش دارید؟

اگر می‌خواهید خانه یا واحدهای آپارتمانی را پس از ساخت بفروشید، بهتر است زمینتان را بزرگتر انتخاب کنید. سود حاصل از ساخت و ساز زمین بزرگتر به مراتب بیش از ساخت یک زمین کوچک است. در ابتدای کار ممکن است هزینه‌ی بیشتری بابت خرید زمین، مصالح و دستمزد بپردازید اما در نهایت و هنگام فروش سودتان بسیار بیشتر خواهد شد.

برخی هزینه‌ها مانند اخذ جواز، انجام امور اداری شهرداری و نظام مهندسی  و…. برای زمین‌هایی با متراژهای مختلف تقریبا یکسان است. همچنین برخی هزینه‌های ناملموس مثل وقتی که برای جستجوی زمین، خرید آن، گرفتن مجوزها و سرانجام ساخت آن صرف می‌کنید، در هر صورت یکسان است.

اما اگر هدفتان از ساخت خانه، استفاده‌ی شخصی است، بدیهی است که برای ساخت یک خانه‌ی حیاط دار باید زمین بزرگتری بخرید.

همچنین ممکن است ابعاد زمین با به توجه به سایر معیارها تغییر کند. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بهترین مارک کناف چیست را بخوانید.

ویژگی های یک زمین خوب

۲. شکل هندسی زمین

بهترین شکل زمین برای ساخت خانه، مستطیل یا مربع است. اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید  زمین‌های مربع یا مستطیل شکل با قیمت‌های بالاتری فروش می‌روند.

اگر می‌خواهید خانه‌ی ویلایی بسازید، زمین‌های مستطیل شکل بهترین گزینه‌ها هستند چرا که فضای کافی برای طراحی فضای ورودی و حیاط سازی را در اختیارتان قرار می دهند اما اگر طول زمین، خیلی بیشتر از عرض آن باشد ممکن است در طراحی نقشه مهندسی و همچنین ایمنی آن مشکلاتی ایجاد شود.

در نهایت، اگر زمینتان چهارگوش نبود و اریب داشت، بهتر است سعی کنید این اریب در زیربنا نباشد و در حیاط بیافتد.

  0 تا 100 بلوک هبلکس: معایب و مزایا AAC + قیمت حدودی!

۳. موقعیت جغرافیایی زمین

جنوبی یا شمالی بودن زمین هم بسیار مهم است. زمین‌های جنوبی قیمت بالاتری دارند. مهمترین تفاوت این زمین‌ها یا خانه‌ها میزان نورگیر بودن آنهاست. خانه‌های جنوبی هم از سمت شمال و هم از جنوب نور می گیرند اما خانه‌های شمالی فقط از سمت جنوب نور می‌گیرند و برای تامین نور از سمت شمال نیاز به نورگیر یا پاسیو دارند که این مسئله زیربنای مفید خانه‌ی شمالی را کاهش می‌دهد.

مشخصات یک زمین خوب

۴. همسایگان و بافت فرهنگی منطقه

حتما در مورد همسایگان آینده‌تان تحقیق و پرس و جو کنید، حتی اگر اهل ارتباط و رفت و آمد نیستید. تصور کنید همسایه‌ای دارید که به مهمانی‌های شبانه علاقه‌مند است و هر نیمه شب، مهمانانش را تا وسط کوچه بدرقه کرده و بلند بلند باهم خداحافظی می‌کنند. (البته بهترین حالت ممکن است. شما احتمالات دیگر را هم در نظر بگیرید!)

می‌توانید از اعضای شورای محله، هیئت امنای مسجد محله و …. مشورت بگیرید و همچنین از خودِ همسایه‌ها پرس و جو کنید.

راهکار آخر هم این است که در موقعیت‌های زمانی متفاوت به زمین موردنظرتان سر زده و رفتار همسایگان را بررسی کنید! پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بهترین رنگ سرامیک کف پذیرایی را بخوانید.

  قیمت سنگ عباس آباد + خرید [4 مرکز: تلفن، آدرس و لوکیشن]

۵. موقعیت زمین

بهتر است از خرید زمین در کوچه‌های تنگ و بن بست صرف‌نظر کنید حتی اگر قیمت خیلی مناسبی داشته باشد.

سعی کنید جایی را انتخاب کنید که به راحتی به معابر اصلی دسترسی داشته باشد و به یاد داشته باشید موقعیت میانی کوچه معمولا بهتر از ابتدا یا انتهای آن است.

نزدیکی زمین به موارد زیر، هنگام فروش امتیاز محسوب می‌شود و در صورت ساخت خانه برای خودتان، باعث راحتی بیشتر می‌شود:

ایستگاه‌های مترو و اتوبوس، مراکز رفاهی و تفریحی، درمانگاه‌ها، مراکز تره‌بار، مدارس خوب و معتبر، مراکز دانشگاهی

اما اگر از آن دسته‌ای هستید که از شلوغی و سروصدا بیزارید، دقت کنید که خانه آینده‌تان به این موقعیت‌ها زیاد نزدیک نباشد:

  • ادارات پر رفت و آمد
  • مدارس
  • مراکز مذهبی
  • بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های شلوغ
  • اتوبان‌ها و خیابان‌های اصلی و پر تردد

خرید زمین مسکونی

۶. گسل و نوع خاک زمین

با توجه به اینکه کشور ما روی یک کمربند لرزه‌خیز قرار گرفته، ممکن است در هر شهر چندین گسل وجود داشته باشد، بنابراین قبل از خرید هر زمین ابتدا با کارشناسان مشورت کنید و سعی کنید در مناطق نارنجی و قرمز اطراف گسل‌ها زمین نخرید.

همچنین دقت کنید زمین‌هایی که روی قنات‌ها قرار گرفته‌اند یا در مناطقی هستند که سطح آب زیرزمینی بالا است و یا قبلا زمین کشاورزی بوده‌اند و تغییر کاربری داده‌اند را نخرید.

بررسی نتایج آزمایش خاک زمین را فراموش نکنید به ویژه اگر قصد ساخت ساختمان‌های بزرگ و چندین طبقه دارید. آزمایش خاک نکات بسیار مهم و دقیقی در مورد نوع خاک زمین موردنظرتان به شما خواهد داد.

  بهترین مارک سیم برق ساختمان [10 برند ایرانی و خارجی]

۷. قیمت زمین

بدیهی است قیمت زمینی که قصد خریدش را دارید، باید با حساب بانکی‌تان جور باشد.

با در نظر گرفتن ابعاد، شکل هندسی، موقعیت جغرافیایی، همسایگان، قیمت، موقعیت و نوع خاک می توانید زمین مناسبی انتخاب کرده و بخرید. خرید زمین خوب، اولین گام ساخت خانه است.

تا پایان ساخت خانه با کاروکاردان همراه باشید.

نظر

افزودن دیدگاه