تشخیص شمالی جنوبی بودن ساختمان +3 روش

خانه‌ های شمالی جنوبی را ترجیح می‌دهید یا شرقی غربی؟

چطور شمالی جنوبی بودن یک ملک را تشخیص می‌دهید؟ چطور ممکن است یک ملک دو یا سه جهت داشته باشد؟ مثلا شمالی شرقی یا شمالی جنوبی شرقی باشد؟ با ما همراه باشید تا ساده‌ترین راه‌های تشخیص شمالی جنوبی بودن ساختمان را یاد بگیرید.

برای تشخیص شمال و جنوب خانه یا شرقی غربی بودن یک ملک راه‌های متفاوتی وجود دارد، اما اول باید بدانید که اصلا شمال و جنوب کدام سمت هستند؟ به عبارتی اول باید جهت‌شناسی و نحوه‌ی تشخیص شمال و جنوب را بدانید.

تشخیص شمالی جنوبی بودن ساختمان

در این مطلب سه راه ساده برای پیدا کردن جهت‌های جغرافیایی شمال، جنوب، شرق و غرب و بعد از آن، تشخیص شمالی جنوبی بودن خانه آورده‌ایم.

راه اول: خورشید

اولین راهی که برای حدس زدن جهت شمال به ذهن همه‌ی ما می‌رسد، استفاده از خورشید است. کافی است صبح یک روز آفتابی، طوری بایستیم که دست راستمان به طرف خورشید باشد، در این صورت روبروی ما شمال و پشت سرمان جنوب؛ سمت راست شرق و سمت چپمان غرب است.

تصور کنید در همین حالت (حالتی که دست راستتان به سمت خورشید است) وسط یک کوچه یا خیابان ایستاده‌اید، خانه ها و املاک روبروی شما، شمالی هستند و خانه‌های پشت سرتان جنوبی‌اند.تشخیص شمالی جنوبی با خورشید

اما ممکن است روبروی شما و پشت سرتان کوچه باشد، در این صورت خانه‌ها در چپ و راست شما قرار گرفته‌اند و خانه‌هایی که سمت چپتان هستند، غربی و ملک‌های سمت راست، شرقی هستند. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره ویژگی های یک زمین خوب را بخوانید.

تشخیص شمالی جنوبی بودن ساختمان با خورشید

راه دوم: گوشی هوشمند

در گذشته، استفاده از خورشید، ساده‌ترین راه تشخیص شمالی یا جنوبی بودن ساختمان یا ملک بود. اما این روزها گوشی‌های هوشمند همه چیز را ساده‌تر کرده‌اند و با این ابزاری که همه جا در دسترس است به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که آیا ملک موردنظرتان شمالی است یا جنوبی؟

برای استفاده از تلفن همراه کافی است اپلیکیشن نقشه را باز کنید (آیکن مشابه شکل سمت راست برای کاربران اندروید و سمت چپ برای کاربران ios )

گوگل مپ مپ اپل

فلش قرمز رنگ جهت شمال را نشان می دهد.

تشخیص شمال از روی نقشه

راه سوم: استفاده از ساعت

اگر یک ساعت مچی آنالوگ یا عقربه‌دار هم داشته باشید، به راحتی می‌توانید جهت‌یابی کنید.

 1. ساعت را طوری در دستتان بگیرید که عقربه ساعت‌شمار آن به سمت خورشید باشد.
 2. بین عدد 12 و 6 یک خط فرضی بکشید.
 3. بین این خط فرضی و عقربه‌شمار ساعت یک زاویه ایجاد می‌شود.
 4. نیمساز این زاویه (زاویه ی کوچکتر) همیشه جهت جنوب را نشان می‌دهد.
 5. اگر در جهتی که نیمساز این زاویه نشان می‌دهد یعنی همان جهت جنوب بایستید، خانه‌های روبرویتان جنوبی و خانه‌های پشت سرتان شمالی هستند. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بهترین مارک کناف چیست را بخوانید.

تشخیص شمالی جنوبی با ساعت

یک روش ساده برای تشخیص جهت خانه‌های ویلایی

از سه روش قبلی می‌توانید برای تشخیص شمالی یا جنوبی بودن خانه، ساختمان یا زمین استفاده کنید اما یک روش بسیار ساده و مرسوم هم وجود دارد که فقط برای تشخیص جهتِ خانه‌های حیاط‌دار کاربرد دارد. در این حالت با یک نگاه می‌توانید متوجه شوید که خانه شمالی است یا جنوبی.

اگر برای ورود به خانه، اول وارد حیاط می‌شوید و اصطلاحا خانه در به حیاط است، خانه شمالی است و اگر اول وارد ساختمان می‌شوید و حیاط پشت ساختمان قرار گرفته، خانه در به ساختمان یا جنوبی است.

تشخیص شمالی جنوبی ساختمان حیاط دار

تعریف املاک یک بر، دو بر و سه بر:

ملک یک‌بر، ملکی است از سه طرف به املاک یا خانه‌ی همسایگان محدود است و فقط از یک سمت به کوچه یا خیابان اشراف دارد. این املاک تنها یک جهت دارند، یعنی یا شمالی‌اند یا جنوبی یا شرقی و یا غربی.

اما ملک دوبر، از دو طرف به کوچه یا خیابان اشراف دارد و از دوطرف محدود است بنابراین دو جهت دارد و ملک سه بر از یک سمت محدود و از سه طرف اشراف دارد و سه جهت دارد.

تعیین جهت خانه های دونبش یا دو بر

البته همیشه حدس زدن در مورد شمالی جنوبی بودن یک خانه به این راحتی نیست. به این شکل نگاه کنید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره خرید سرامیک در تهران را بخوانید.

تعیین جهت خانه های دونبش یا دو بر

در این شکل شما یک خانه می‌بینید که دو در دارد، یکی به حیاط و یکی به ساختمان. در ضمن خانه دونبش است یعنی نبش کوچه قرار دارد و اگر توی کوچه‌ی «کار»  بایستیم و جهت را مشخص کنیم، خانه شمالی است و اگر توی کوچه «کاردان» بایستیم و جهت را مشخص کنیم در این صورت خانه شرقی است.

به این خانه شمالی شرقی می‌گوییم.

تعیین جهت خانه‌ های سه نبش

خانه‌ی سه نبش، از سه طرف به کوچه اشراف دارد و تنها از یک طرف به خانه‌ی همسایه محدود است.

تعیین جهت خانه‌ های سه نبش

برای تعیین جهت این خانه‌ها، از هر کوچه یا خیابان تعیین جهت کرده و همه‌ی جهت‌ها را پشتِ سرِ هم می‌آوریم . مثلا خانه شکل بالا شمالی شرقی غربی است.

در این مطلب ساده‌ترین راه‌های تعیین جهت زمین و ساختمان را گفتیم. خورشید، گوشی هوشمند، ساعت مچی و تشخیص با استفاده از موقعیت حیاط.

اما چرا به تشخیص جهت ملک نیاز داریم؟

خانه‌های شمالی و جنوبی چه تفاوت‌هایی دارند؟ خانه‌ی شمالی بخریم یا جنوبی؟

نظر

 • آواتار رضا
  رضا
  19 آوریل 2022 در 22:05

  سلام خیلی ممنون از روش های راحتی که برای تشخیص شمالی جنوبی بودن ساختمان گفتید.

  • آواتار farin
   farin
   19 آوریل 2022 در 22:07

   سلام ممنون از توجه شما

افزودن دیدگاه